Printer Friendly Version Пријем поводом Дана државности Републике Србије у Мисисаги, фебруар/март 2019 @ 8 March 2019 04:16 PM

            Поводом обележавања Дана државности Републике Србије, Генерални конзулат Републике Србије у Торонту, организовао је пријем са коктелом у Српском културном центру при „Храму свих српских светитеља“, 4. марта 2019. године од 7- 9:30 часова.
            Пријему су присуствовали владика канадске епархије др Митрофан са свештеницима, министар рударства и енергетике Републике Србије Александар Антић са делегацијом, амбасадор РС у Канади Михаило Папазоглу, амбасадор Канаде у РС Кати Чаба, посланик онтаријског Парламента Том Ракочевић, потпуковник канадске полиције Ненси Сју, чланови конзуларног кора, као и бројни, угледни чланови српске дијаспоре, представници удружења, асоцијација, хуманитарних организација.  Пријему је присуствовао и председник Српске националне академије у Канади Ж. Брестовац, добитник златне медаље на основу Указа председника Р. Србије, бројни новинари најважнијих српских медија у Онтарију „Српска телевизија Торонто“, „Новине“, „САН“, „Вести“, „Источник“ и др.
             Организацију пријема, подржао је клуб спонзора, који је за ову прилику основан на иницијативу ГК В. Петковића, а чланови клуба су власници компанија: Modular Homes, Advanced Coatings, Zoran Kitchens and Bath INC, Delta B Electronic INC, 747 Travel Toronto, JIT Road Transportation, Pirlitor Machine and Tool LTD, Zoran Properties INC, Interex Constructions INC, Esbee Construction CORP и Royal Meats Barbeque. Свечаности су присуствовали и други канадски и српски привредници, као и председник и чланови канадско-српског удружења привредника “CANSEE” (Canadian Serbian Business Association).
             Након што је хор „Свети Сава“ отпевао српску и канадску химну и владика др Митрофан благословио присутне, према редоследу излагања, генерални конзул В. Петковић је, као домаћин прославе, поздравио угледне госте, захвалио се канадској епархији СПЦ и спонзорима који су допринели организацији прославе Дана државности Републике Србије, као и свим присутним гостима и колегама из конзуларног кора. Укратко је изложио о околностима доношења првог српског Сретењског Устава из 1835. и његову важност за каснији развој наше државе и друштва. Истакао је задовољство досадашњом, веома успешном, сарадњом ГК РС, епархије канадске и српске заједнице у правцу подизања нашег угледа и важности у канадском друштву.
             Амбасадор М. Папазоглу је истакао важност развоја српско-канадских политичких и економских односа и у том правцу допринос српске дијаспоре, истакавши, између осталог, значај активности „Корпорације Никола Тесла“ из Хамилтона које су допринеле да један од највећих булевара у том делу Онтарија носи име нашег славног научника Н. Тесле. Истакао је значај и других српских удружења, као и почасних конзулата на унапређењу положаја српске заједнице у Канади. Посебно се захвалио канадско-српском удружењу привредника “CANSEE” на континуираном раду у правцу развоја привредних односа две земље.
            Специјалан гост, министар А. Антић се захвалио на топлој добродошлици рекавши да се тамо где има Срба „увек осећа као код своје куће“. Рекао је да је Србија у својој богатој историји пролазила кроз многе тешке тренутке и да ни сада није ослобођена суочавања са одређеним проблемима, али да је одлучна да пронађе најбоља решења у складу са славним историјским и културним наслеђем. Истакао је компаративне предности инвестирања у привреду наше земље које су препознале велике светске компаније, међу којима су и канадске. У том правцу, информисао је да је приликом посете Међународном сајму рударства и енергетике у Торонту, одржаном 2-6. марта о.г., имао више корисних и конструктивних састанака са канадским и онтаријским привредницима који су заинтересовани за сарадњу и улагање у српску привреду.
             Канадска амбасадорка у Београду К. Чаба је, на врло добром српском језику, честитала Дан државности и захвалила организатору пријема и присутнима на позиву и прилици да се још једном увери у традиционално српско гостопримство. Истакла је да је професионално и приватно веома задовољна што је добила прилику да службује у Србији и тако ближе упозна српски народ и његову традицију и културу. Истакла је уверење да ће српско-канадски односи, који су традиционално веома добри, имати даљи успон на политичком и економском плану, а у томе, уверења је, доприноси и значајна српска дијаспора у Канади.
             Члан онтаријског Парламента Т. Ракочевић (трећа генерација српских досељеника из ЦГ, рођен у Канади) након што је поздравио министра Антића и друге угледне госте, евоцирао је успомене из детињства у окружењу старијих укућана који су говорили српски језик, одлазили у цркву и описивали родни крај са великом љубављу. Рекао је да никада није заборавио своје порекло и да и даље, великим делом, осећа припадност српској заједници у Канади.
              Након говора, одржан је кратак културно-уметнички програм са фолклорним играма, а затим су гости позвани да погледају изложбу фотографија културне баштине Србије са посебним освртом на српске цркве и манастире на КиМ.

________________________________________________________________________________________________